parallax background

E-Arşiv


E-Arşiv Fatura Nedir ?

e-Arşiv fatura, faturanın dijital ortamda düzenlenip aynı platformda saklandığı bir uygulamadır. İstenirse yine dijital olarak ibraz edilir. e-Fatura uygulamasına dahil olmayan bireysel kullanıcılar ve tüketiciler için kesilen faturaların elektronik ortamda düzenlenip paylaşılmasını sağlar. Tıpkı e-fatura gibi format ve standardı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenir. İçeriğinde de Vergi Usul Kanunu’nun (VUK) belirlediği bilgiler yer alır.


İletişime Geç

e-Arşiv fatura neden ve kime düzenlenir?


Bireysel tüketicilere satış yapan işletmeler hazırladıkları e-Arşiv faturayı müşterilerine belirli bir e-posta adresi üzerinden gönderirler. e-Arşiv faturanın ikinci sayfası elektronik ortamda otomatik olarak saklanır.

e-Arşiv fatura ile e-fatura arasındaki fark


e-Fatura kesmek için hem alıcı hem de gönderici e-fatura uygulaması kullanıyor olmalıdır. Yani e-fatura yalnızca e-fatura mükellefleri arasında geçerlidir. e-Arşiv fatura ise göndericinin e-fatura uygulamasına dahil olması, alıcının ise matbu fatura kullanması halinde kullanılır. İşletmeler bireysel müşterilerine e-posta ile e-arşiv fatura gönderir, ikinci nüshasını saklar.