Bir internet sitesinin internet üzerinden erişime açık olabilmesi için gerekli sanal arazidir. Türkçede web barındırma alanı olarak da yazılabilir. Web sayfalarınızın tüm dosyalarının 365 gün, 24 saat bir bilgisayarda saklanarak erişime açık tutulmasıdır.

Hostingleri barındıran bilgisayarlar server ya da web sunucusu olarak da tanımlanabilir. Bu hizmeti barındıran bilgisayarlar kullandığımız bilgisayarlara göre daha donanımsal özellikleri olan cihazlardır. Serverlar veri merkezi olarak adlandırılan yerlerde bulunur. Bu merkezlerde yüksek hızlı olan internet bağlantısı vardır. Elektrik kesintileri olmaz ya da yaşanabilecek afetlere karşı dayanıklıdır. Yani ne olursa olsun web siteniz hosting hizmeti sayesinde ziyaretçilerinizin erişimine açık kalır.

Web sitenizde yer alan görsel ve yazılı içerikler, fonksiyon dosyası ve sitenizde yayınladığınız her detay hostinginize ait hesapta saklanır. Ziyaretçiler internet tarayıcılarına web sitenizin adını yazdığı anda dosyalarınızın yer aldığı sunucuya ulaşır. Web sitenizi sadece domain ile yayına alamazsınız. Yani bir web sitesinin yayınlanması için domain ile birlikte hostinge de ihtiyacınız vardır.